close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  4 maja w odbyło się uroczyste przyjęcie zorganizowane przez Ambasadę RP w Luksemburgu z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji trzeciomajowej, która była jednocześnie pierwszą nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej.

  Na zaproszenie Ambasadora RP w Wielkim Księstwie Luksemburga Piotra Wojtczaka w centrum kultury Sheiss zgromadzili się liczni goście, przedstawiciele luksemburskiego rządu, administracji i biznesu oraz korpusu dyplomatycznego  i środowisk polonijnych.

  Wśród około 120 przybyłych gości byli m.in. Corinne Cahen - Minister rodziny i integracji oraz Minister ds. regionów, Jacques Thill - pierwszy doradca dyplomatyczny premiera Luksemburga, Lydie Polfer - burmistrz miasta Luksemburg, Koen Lenaerts - prezes Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Gaston Stronck - dyrektor departamentu politycznego MSZ.

    

  Ambasador Piotr Wojtczak w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważnym wydarzeniem dla Polski i Polaków było uchwalenie w 1791 roku konstytucji, która stała się symbolem nadziei na powrót do niepodległości i odbudowę państwa polskiego. „Dzisiaj, gdy obchodzimy święto uchwalenia konstytucji 3 maja tu w Luksemburgu, ojczyźnie wielkich królów i cesarzy dynastii luksemburskiej w dawnych czasach i wybitnych polityków europejskich w czasach dzisiejszych, cieszymy się, że świętujemy rocznicę tego ważnego, polskiego wydarzenia w  naszej wspólnej, zjednoczonej Europie”- powiedział dodając, że „dzisiejsza Europa stoi przed wyzwaniami, które kilka lat temu były nie do pomyślenia - Brexit, terroryzm i niekontrolowana imigracja, ale jestem przekonany, że możemy stawić temu czoła pozostający zjednoczeni, działając we wzajemnym poszanowaniu i dialogu opartym na równości partnerów”.

  Uroczystość uświetnił występ kwartetu Hoquetus Ensamble, który zaśpiewał hymn polski i luksemburski. W ramach promocji kuchni polskiej oprawa kulinarna składała się z jej najważniejszych pozycji, przygotowanych z polskich, najwyższej jakości produktów.


  Fot. Christian Muller

  Fot. Christian Muller

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: